KRONOLOGINEN OHJELMA

Juhannuskonferenssi 2019

 
 

(J) = Juhlateltta
(T) = Teemateltta
(R) = Rukousteltta
(V) = Visioteltta


P = Puhuja(t)
M = Musiikki
J
= Juonto
T = Tulkkaus

19.6. // KESKIVIIKKO

 

19.00–20.30 (J)
Avajaisjuhla - | Opening ceremony
P: Timo Raassina
M: JKL helluntaiseurakunta joht. Markus Saarela ja Annika Tammela



22.00–24.00 (J)
#nuortenilta | #youthnight
P: Joni Siimes
M: TRE Worship


34643454774_a6c14e9036_o.jpg

20.6. // TORSTAI

 

9.00–10.00 (R)
Ylistäen ja rukoillen päivään | Worship and Prayer
Seurakunnan yhteinen rukous / Uskovien ja seurakuntien yhteys
P: Jorma ja Anneli Lahikainen


11.00–12.30 (J)
Jumalanpalvelus | Service
P: Mika Särkkä
M: Ville Rossi & band
J: Veijo Kähkönen

13.00–14.30 (T)
International Service - IN ENGLISH
P: Renaud Lomba
J: Johanna Lomba

13.00 (R)
Teema:
Jeesuksen työn ansio
P: Tapani Vesalainen, Pertti Korhonen

14.00–15.00 (J)
Raamattutunti | Bible Study
”Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon”
P: Waltteri Haapala
M: Ville Rossi & band
J: Tero Järventausta

15.00-16.00
Pastorien kahvitilaisuus,
Iso Pata
David Perry, tervehdys AC:sta


16.00–17.00 (T)
Lastenjuhla  |
"Junamatka jatkuu”
Tom ja Sirpa Söderström


16.00–17.30 (J)

Seniorijuhla
Palvelkaa Herraa ilolla”
P: Raimo Rahnasto
M: 4Heaven
J: Timo Tikka

17.30-18.30
Senioripastorien ja -lähettien kahvitilaisuus Isossa Padassa
Mukana mm. Timo Tikka ja Tapio Sopanen.


17:00 (R)
Teema: Pyhän Hengen kaste
P: Raili Tanskanen, Terhi Nikula.


18.00-18.45 (V)

Naisten kappeli
Web for Women -tilaisuus naisille
Marja Toukola, Maria Hietanen, Helena Kärkkäinen, Hannakaisa Shehu  


18.00-19.00 (T)

Nuorten aikuisten teemafoorumi  | 
”Kristitty ja taloudenhoito”
P: Matti Kankaanniemi
M: Annukka & Co
J: Linda Järventausta

 

19.00–20.30 (J)
Iltajuhla | Evening's Feast
P: Daniel Kolenda (USA)
M: Sound of Grace
J: Martti Kallionpää
T: Pekka Perho


20.00–21.30 (T)
#UNITEDLIFE19  | 
P: Matias Toivainen
M: Kingdom sound
J: Jodahe ja Melina

 

22.00–24.00 (J)
#nuortenilta | #youthnight
P: Markus "Casa” Särkkä
M: Tukikohta Worship

14499042813_88c59563b7_o.jpg

21.6. // PERJANTAI

 

9.00–10.00 (R)
Ylistäen ja rukoillen päivään | Worship and Prayer
Rukous Suomen puolesta / Esivalta
P: Juha Ketola

10.00-10.45  (V)
Rukous lähetystyön puolesta

Taneli Sinivirta, Lassi Mäkinen


11.00-11.45  (V)
Tuhannet muslimit ovat löytäneet Jeesuksen
Niilo Närhi, Aaron, Esko Matikainen

11.00–12.30 (J)
Jumalanpalvelus | Service
P: Antti Hirviniemi
Lassi & Merja Laamanen
M: Roosa Karhunen & band
J: Raakel Palomäki

Tilaisuus lähetetään YLE Radio 1:llä sunnuntaina klo 11.00

11.00–12.00 (T)
Lastenjuhla
Ritva Salokanta
Päijät-Häme

12.00-12.45 (V)
Juutalaistyön aallot etenevät maailmanlaajuisesti
Mari Palomäki, Juha Hakala, Niilo Närhi Aaron

13.00-13.45 (V)
Afrikka herää lähetystyöhön
Elias Simon, Markku Karjalainen, Harri Hakola


13.00–14.15 (T)

International Service
- IN ENGLISH
P: David Perry (AUS)
M: JICF worship group
J: Sandesh Roberts

13:00 (R)
Teema: Pyhän Hengen kaste
P: Tapani Vesalainen, Raili Tanskanen

14.00-14.45 (V)
Paint Red - Nyt on nuorten ja koulujen aika!
Joona Salo, Jake Lindqvist, Henna Orava, Pekka Perho


14.00–15.00 (J)
Raamattutunti | Bible Study
”että hän antoi ainoan Poikansa”
P: Hannakaisa Shehu
M: Roosa Karhunen & band
J: Satu Ahlman

15.00-15.45 (V)
Kohtaaminen arjen diakoniatyössä
Mikael Ärling & Metrokappelin tiimi, Seppo Kaski ja Marjukka Anttila


16.00-16.45 (V)
Monikulttuurisuus haastaa seurakunnan

Pirjo Raunio, Juha Lehto, Niilo Närhi ja Aaron

16.00–17.00 (T)
Lastenjuhla
Katja Castillo
Pohjois-Pohjanmaa


16.00-17.30 (J)
Musiikkijuhla - Jeesus yhdistää |
Music Celebration
P: Mertsi Roth
M: Yhdistetty romanikuoro ja Tikkurilan minttukuoro
J: Tuula Åkerlund


17.00-17.45 (V)
Päihdehelvetistä Jeesuksen seuraajaksi / tarinoita tosielämästä



17:00 (R)
Teema: Pyhän Hengen voitelu ja armoitus
P: Jari Vahtera Anneli Lahikainen


17.50-18.10
Lipunnosto kentällä | Raising the Finnish Flag
P: Mika Yrjölä
M: Praisement
J: Marko Halttunen


18.00-18.45 (V)
Massiivinen valvonta alkanut, kiinalaiset kristityt eivät luovuta
Niilo Närhi ja Kiinantyön koordinaattorit

18.00-19.00 (T)
Nuorten aikuisten teemafoorumi  | 
”Kristitty ja muunlainen hengellisyys”
P: Sanna Urvas
M: HALO316
J: Erkka Juhaninmäki

19.00-19.45 (V)
Jippii - Jeesuksen kanssa maailmalle, innostavia uutisia lasten lähetystyöstä
Outi ja Merja


19.00–20.30 (J)
Iltajuhla | Evening's Feast
P: Daniel Kolenda (USA)
M: Roberto Brandao, Ilta music/ Elsa ja Wilma Karmitsa

J: Markku Tuppurainen
T: Pekka Perho


20.00-20.45 (V)
DOKUMENTTI: Turvapaikkapeliä?
Mika ja Ruut Ahonen


20.00-21.30 (T)
#UNITEDLIFE19  | 
P: Rebecca Palmi
M: Kingdom sound
J: Jodahe ja Melina


21.00-21.45 (V)
DOKUMENTTI: Vankilalähetit
Vesa Rautasaari, vankilatyöntekijät


22.00-24.00 (J)
#nuortenilta |  #youthnight
P: Joona Salo
M: TRE Worship

34659966073_41496a2e80_o.jpg

22.6. // LAUANTAI

 

9.00-10.00 (R)
Ylistäen ja rukoillen päivään | Worship and Prayer
Jeesus ja lähetyskäsky / Evankeliointi
P: Juha Lehtonen


10.00-10.45 (V)
Jippii - Jeesuksen kanssa maailmalle. Innostavia uutisia lähetystyöstä
Outi ja Merja


11.00-11.45 (V)
Elämällä julistaminen
Miika Tolonen


11.00–12.30 (J)
Lähetysjumalanpalvelus | Missions Service
P: Rauli Lehtonen, Jyrki Palmi, Marko Selkomaa ja Turkin vieraat
M: Markku Holmi & band
J: Jori Asikainen
Fida/Avainmedia

11.00-12.00 (T)
Lastenjuhla
Mac bäckbones ja Korun salaisuus osa 1


12.00-12.45 (V)
Paint Red - Nyt on nuorten ja koulujen aika!
Joona Salo, Jake Lindqvist, Henna Orava, Pekka Perho


13.00–14.15 (T)

International Service
- IN ENGLISH
P: Sabu Kiriyapillai
M: Shalom Worshippers

J: Tiina Sabu


13.00-13.45 (V)
Juutalaistyön aallot etenevät maailmanlaajuisesti
Mari Palomäki, Juha Hakala, Niilo Närhi Aaron

13.00 (R)
Teema: Pyhä Hengen kaste
P: Marko Mesiäislehto, Seppo Aapa

14.00-14.45 (V)
Kutsumuspolku
Pekka Perho, Eeva Vainio, Ville Pitkänen


14.00-15.00 (J)

Raamattutunti | Bible Study
”ettei yksikään joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän”
P:
Tommi Lenho
M: Markku Holmi & band
J: Antti Kakriainen


15.00-15.45 (V)
Evankeliumi kuuluu kaikille
Markku Mäkinen, Miika Järvelä, Janne Harjukoski, Tino Grönforss ja musiikkiryhmä


16.00-16.45 (V)
Tuhannet muslimit ovat löytäneet Jeesuksen
Niilo Närhi, Aaron, Esko Matikainen


16.00–17.00 (T)
Lastenjuhla
Mac bäckbones ja Korun salaisuus osa 2


16.00–17.30 (J)

Laulujuhla | Music Celebration
”Jeesus – syntisten ystävä”
M: Mika Karola & soitinyhtye
P: Markku Vuorinen

17.00-17.45 (V)
Jumala missio ja minun paikkani siinä
Kairos-tiimi

17:00 (R)
Teema: Jeesus Parantaa
P: Matti Niemelä, Jari Vahtera


18.00-18.45 (V)
Monikultuurisuus haastaa seurakunnan
Pirjo Raunio, Juha Lehto, Niilo Närhi, Aaron

18.00-19.00 (T)
Nuorten aikuisten teemafoorumi  | 
”Kristitty ja eettiset kysymykset”
P: Tapio Puolimatka
M: Tanja-Ilona

J: Eveliina Rissanen


19.00–20.30 (J)
Iltajuhla | Evening's Feast
P: Daniel Kolenda (USA)
M: Station Sound, Pastorin pojat
J: Jacob Huttunen
T: Pekka Perho


19.00-19.45 (V)
Bisnes ja Jumalan kutsu
Jari-Pekka Koponen, Hannu Suni
 

 20.00-21.30 (T)
#UNITEDLIFE19  | 
P: Miika Sinervo
M: Kingdom sound, HolyWave Kollektiivi
J: Jodahe ja Melina


20.00-21.45 (V)
ELOKUVA: War Room



22.00-23.00
Kirkkokonsertti Keuruun kirkossa | Concert in Keuruu Lutheran Church
M: Reijo Ikonen feat. Ullastina Ikonen ja Matti Pesonen


22.00-24.00 (J)

#nuortenilta | #youthnight
P: Sara Saarela
M: Tukikohta Worship

35304720352_251eb66e57_o.jpg

23.6. // SUNNUNTAI

 

9.00-10.00 (R)
Ylistäen ja rukoillen päivään | Worship and Prayer
Jorma Lahikainen ja rukoustelttatiimi


10.00 - 10.45 (J)
Soittokunnan säestämä yhteislauluhetki

Saalem Brass (helsinki)


11.00-12.00 (T)
Lastenjuhla
Muskaritädit


11.00–12.30 (J)
Ehtoollisjuhla | Communion Service
P: Petteri Arasalo
M: Annukka toimela &band + Saalem Brass
J: Hannakaisa Shehu

28110975077_a3a8aed2c3_o.jpg